שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יש אנשים שמקבלים החלטה לבנות גדר כיוון שמבקשים לחוש פרטיות, יש אנשים שמקבלים החלטה לבנות גדר כיוון שהחוק מחייב ויש אנשים שמקבלים החלטה לבנות גדר כי מבקשים להשלים את עיצוב הבית. מכאן שכל אחד מחזיק בסיבות משלו, אך בזמן שאתם מקבלים החלטה, מעניין לדעת מה חושבים השכנים, או יותר נכון ממה מוטב להימנע וכיצד ניתן למנף את הסיטואציה, ולו עבור השתתפות בהוצאה. נשמע מעניין? מוזמנים לצלול פנימה!

עומדים להקים גדר הפרדה? השכנים יאמרו לכם תודה!

טרם נצלול להכיר את נדבכי החוק, נעצור לציין שבאופן כללי אם רק תקבלו החלטה להקים גדר, השכנים יאמרו לכם תודה. לא מעט אנשים מעידים שגם אם מדובר בשכנות נעימה, עדיין פרטיות רצויה, ועל כן אם הצד השני החליט להקים גדר והוא מונע מהצד השני הוצאה, הרי שמדובר בברכה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שאם הצד השני מקבל לבדו את ההחלטה, הוא רשאי לבחור לבדו את העיצוב, כך שלכם השכנים אין זכות לומר מילה – עובדה שמובילה למסקנה הבאה: קיים אינטרס משותף להקים ביחד גדר בין שני בתים.

3 סיבות לקבל החלטה להקים ביחד גדר

אם הגינה שלכם גובלת עם זו של השכנים, מוטב שתזמינו אותם לקפה, וביחד תדונו אודות ההיתכנות להקים ביחד גדר שתחצה בין שני המגרשים. מדוע? מדובר באינטרס דו כיווני. מוזמנים לבחון את 3 היתרונות המובילים כאשר מתלבטים האם לבנות ביחד גדר הפרדה:

 1. שומרים על יחסי שכנות נעימים.
 2. מתחלקים בהוצאה.
 3. הגדר מצויה בדיוק באמצע, כך שלא נגזל מאף צד יותר שטח.

3 סיבות להימנע מהקמה משותפת של גדר

כאמור הקמה של גדר שמעניקה הפרדה מהווה אינטרס משותף, אך יחד עם זאת גם יש את הצד השני של המטבע. מהן אם כן החסרונות בהקמת גדר משותפת? עברו על הרשימה הבאה:

 1.  כל עוד מתמקדים בקטגוריית גדרות אלומיניום, ניתן להיות רגועים, אך אם הקמתם גדר שאינה מאלומיניום, היא תזדקק בשלב כלשהו לתחזוקה ומכאן שגם להוצאה נוספת, ופה שני הצדדים עשויים שלא להסכים, כך שההוצאות התקופתיות ייפלו רק על צד אחד, מבלי שתהיה עילה לחייב את הצד השני. בעייתי? תלוי, ניתן לפתור זאת באמצעות הסכם מקדים!
 2. צריך לקבל החלטה משותפת לגבי העיצוב, ואם העיצוב של שני הבתים שונה, המשימה מעט מורכבת.
 3. לא כל אחד מוכן להוציא את אותו הסכום. כך למשל ייתכן שצד אחד מבקש גדר זולה, גם אם הדבר מוביל להוצאות שנוגעות לתחזוקה, ומנגד צד שני רואה את התמונה השלמה – מבקש פעם אחת להשקיע ובכך להימנע מכל הוצאה נוספת.

סעיפי החוק שמוטב להכיר בהקשר להקמת גדר

עתה לאחר שהבנו מהם השיקולים של שני הצדדים, נעבור להציג מה אומר החוק, כי לעיתים כאשר ההחלטה קשה, מוטב לאפשר לחוק להכריע. עברו על הדגשים הבאים:

 • החוק אומר שגדר שנמצאת בין שני שטחים נחשבת כנכס משותף, אם כי כל צד יכול להשתמש בגדר בהתאם לתפיסתו.
 • החוק קובע שעל מנת לבנות גדר בין שני מגרשים, יש להשיג אישורים מטעם הוועדה לתכנון ובנייה.
 • אם הגדר הוקמה והבעלים של אחד הצדדים התחלף, לא ניתן לבקש ממנו שישתתף בהוצאה.
 • אם גדר הוקמה בשטח שלכם ללא הסכמתכם, ניתן לבקש את הסרתה, אך רק תוך חצי שנה מיום בנייתה.
 • אם הצד שאינו בנה את הגדר נעזר בה, למשל תולה עליה עציצים, הרי שעליו לשאת במחצית מעלות ההקמה.