שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

עיבוד אלומיניום – התהליך המלא

cta-bg

אלומיניום הוא חומר גלם נפלא ומאוד רב-גוני, אחד החומרים הכי נפוצים בענף הבנייה, משערים ופרגולות ועד חלונות ועוד מגוון רכיבים ומוצרים. אך האם שאלתם פעם את עצמכם מהו אותו חומר, כיצד הוא מעובד ואיך הוא מגיע אלינו כדי לייצר שלל תוצרים? נסביר אודות האלומיניום ותהליך עיבודו, מתכת נפוצה עם שפע יתרונות הנדסיים העוברת מסע חוצה יבשות עד למוצר המוגמר אצלכם בבית או בעסק.

ייצור אלומיניום

האלומיניום הוא יסוד מתכתי בעל גוון כסוף-לבן, כאשר בפועל מדובר על המתכת הכי נפוצה בכדור הארץ והיסוד הכימי השלישי הכי נפוץ בקרום כוכב הלכת שלנו אחרי חמצן וסיליקון. האלומיניום נקשר לחומרים אחרים בקלות, לכן אי אפשר למצוא בטבע את החומר במצבו הנקי והטהור. כורים אותו יחד עם חומרי קרקע אחרים ובתהליכים תעשייתיים ייעודיים מפרידים את המתכת מיתר החומרים. היום רוב האלומיניום בעולם מיוצר מהפקתו מתערובת בוקסיט שאותה כורים במכרות ברחבי העולם – בעיקר באוסטרליה, סין, הודו וגינאה.

כדי להפוך את חומר הכרייה לאלומיניום כחומר גלם שניתן לעבוד איתו ולייצר תוצרים הנדסיים ותעשייתיים, מיישמים תהליך הפרדה של אלומיניום המבוסס על שימוש נרחב בחשמל. לכן, ייצור האלומיניום העולמי לרוב לא נעשה במדינות המוצא בו כורים אותו אלא במדינות בהן יש חשמל זול ובשפע. דוגמא מובהקת לכך ואשר אחראית על היקף נרחב של ייצור האלומיניום העולמי היא איסלנד. באיסלנד אין כלל אלומיניום בטבע אך הודות למערכת ענקית של תחנות כוח הידרו-אלקטריות המפיקות חשמל זול מאוד, קיימים במדינה כמה וכמה מפעלי ענק לעיבוד וייצור חומרי גלם מהמתכת הכסופה והאיכותית הזו. גם סין מחזיקה כמה מפעלי ייצור, הן לצרכי התעשייה המקומית העצומה והן לצרכי ייצוא של תוצרים.

בקצה תהליך הייצור הזה, האלומיניום מופרד מיתר חומרי הכרייה, הוא מותך ויוצקים אותו לרכיבים תעשייתיים סטנדרטיים בגדלים שונים ועם איכויות והתאמות נדרשות לפי סוג היישום. ממפעלי הייצור והעיבוד המקומי הוא נשלח לכל רחבי העולם. בזכות האפשרות לעבד אלומיניום, ניתן להפיק מוצרים ספציפיים ליישומים ותוצרים שונים, כאשר חלק ניכר מכך נכנס תחת הקטגוריה של עולם העיבוד השבבי. כחומר גלם, המתכת מגיעה לרוב בצורה של פלטות, מוטות ופרופילים, ואז חותכים ומעבדים אותה בהתאם לצורך ועם המיכון המתאים. בעיבוד שבבי ותעשייתי אפשר לייצר רכיבים מדויקים ומורכבים מאוד מאלומיניום וניתן כמובן לייצר את רכיבי הבסיס לשער, פרגולות אלומיניום , גדר וכיוצא באלו.