קירוי לפרגולות

התקנת פרגולה מאוד נפוצה במרפסות ובגינות פרטיות. היא מסייעת לייצר הצללה ומהווה תוספת עיצובית נאה. עם זאת, פרגולה אינה מעניקה מענה מלא מפני גשם וקרני שמש מסנוורות, ועל כן קירוי פרגולה עילי מהווה תוספת כה חשובה. קירוי פרגולה הופך את סך המבנה להרבה יותר פרקטי לאורך כל השנה. הקירוי מגן לא רק מפני חדירה של גשם, אלא גם מעניק הצללה חשובה ומונע מרוח ומקרני שמש ישירות לחדור פנימה למרחב הישיבה. אי לכך כל מי שמבקש פרגולה שהיא מעבר לאלמנט עיצובי ופרקטי למחצה, בוחר להשלים את המבנה עם קירוי עילי, ופה אתם מוזמנים ללמוד אלו סוגי קירוי ניתן למצוא עבור פרגולה. מוזמנים ללמוד מהן האפשרויות, מהם ההבדלים, מהם היתרונות והחסרונות של כל סוג, מהי ההשפעה של הבחירות השונות על המחיר הסופי וכדומה.

פרגולות אלומיניום דמוי עץ

מוזמנים לגלות אם קירוי פרגולה נחוץ עבורכם

רבים מהאנשים רוצים גם וגם. רוצים גם פרגולה שמונעת כניסה של קרני שמש מסנוורות. רוצים גם לאפשר למשב רוח רענן להפוך את סך השהייה בחוץ ליותר נעימה. מבקשים גם לשבת לשתות בחוץ כוס קפה בזמן שבחוץ יורד גשם – מחפשים גם הגנה מלאה ובו זמנית היתכנות לראות את הכוכבים וליהנות מתחושת מרחב חסרת מעצורים. בנקודה זו יש אנשים שמעדיפים פרגולה רגילה שמציעה גג פתוח, ומנגד יש אנשים שמעדיפים פרגולה שכוללת קירוי ייעודי. מה אם כן נכון נקודתית עבורכם? מוזמנים לענות על השאלות הבאות ולהסיק את המסקנה הפרטית עבורכם:

  • האם אוהבים לשבת בחוץ כשהגשם יורד וממלא את האוויר בריח טרי של דשא רטוב, אך בו זמנית מבקשים להישאר יבשים?
  • האם מבקשים לשהות בחוץ מבלי לחשוש מקרינת שמש
  • האם נוהגים לאכול הרבה מתחת לפרגולה ועל כן מבקשים להימנע מאבק שיורד מכיוון התקרה לצלחות, או מרוח שמעיפה את המפיות?
  • האם יש עץ משמעותי (או מרפסת) מעל הפרגולה, כזה שמעניק תוספת הגנה מפני קרינת השמש?
  • האם מבקשים לנצל את הפרגולה לכל אורך השנה?

סך היתרונות שמציע קירוי לפרגולה

עתה כאשר מתחילים להבין האם נחוץ עבורכם קירוי פרגולה, נעצור לחדד מהם 3 היתרונות העיקריים שקירוי ייעודי יודע להציע:

  • אפשרות לשבת בחוץ (ולהישאר יבשים) גם כשיורד גשם.
  • הגנה מקרינת השמש ומתחושת סנוור בעת הישיבה בחוץ.
  • שמירה על המרחב הפנימי של הפרגולה נקי. אם מלשלשת של ציפורים, מעלים ומשאר אלמנטים שעשויים להגיע מלמעלה.

עד כמה קירוי פרגולה מייקר את סך העלות?

רבים מבקשים להכין את הפרגולה לחורף ומבקשים ליצור קירוי, אך חוששים שהתוספת תייקר את סך העלות בצורה ניכרת. האם מדובר בחשש מוצדק – עד כמה קירוי פרגולה אכן מייקר את כל הפרויקט? ניגשנו לבדוק!

ראשית נציין שקירוי פרגולה תמיד ניתן להוסיף גם לאחר שהפרגולה כבר עומדת, משמע ניתן לחלק את סך ההוצאה לשלבים. עם זאת, יש לקחת בחשבון שני משתנים: לרוב מה שלא עושים על ההתחלה כבר לא עושים בהמשך, ולרוב אם תיסגרו הזמנה שכוללת גם פרגולה וגם קירוי תקבלו הצעת מחיר יותר טובה, ולו כי מדובר באותו צוות התקנה ובאותה משאית שכבר יצאו ליעד. השתכנעתם? בהחלט מוטב שתקבלו על ההתחלה החלטה האם עומדים ליהנות גם מתוספת מרשימה לגינה וגם מקירוי שמעניק הגנה מלאה לכל אורך השנה.

עתה אם נחזור לנושא של עלויות, נציין שיחסית לסך העלות, תוספת של קירוי יחסית שולית, אם כי מאוד תלוי באיזה סוג חומר בוחרים. יש קירוי פרגולה שקט (למשל סנטף (BH, יש קירוי שקוף מסנטף וכדומה, משמע כל סוג מציב תג מחיר אחר וסל שונה של יתרונות. אי לכך טרם נעצור להרחיב על היתרונות והחסרונות של הסוגים השונים, לא נתחמק ממתן הצצה על המחירים. אם כן מה ניתן לומר לגבי קירוי פרגולה מחיר? התייחסו לנתונים הבאים:

כאמור קירוי פרגולה מורכב משני אלמנטים משלימים: מסרגלי הצללה וחומר קירוי נבחר. המחיר של סרגלים נע בין 100 ל150 ש"ח עבור מ"ר. עתה אם נוסיף את החומר הרצוי לטובת הקירוי, נחדד שיש לקחת בחשבון שהמחיר נע בין 280 ל350 ש"ח למ"ר.

מהי עלות ההתקנה של קירוי פרגולה?

בהמשך לבחינת המחירים, נוסיף שיש לקחת בחשבון שגם על התקנה משלמים. כאן נהוג שהמחיר מושפע מהגודל של הקירוי, אם כי באופן כללי הוא נע סביב ה100 ש"ח למ"ר. פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שאם מבקשים להתקין את הקירוי עבור פרגולה קיימת, הרי שאז המחיר מזנק, כמעט באופן כפול. כבר לא מדובר ב100 ש"ח למ"ר, אלא מחיר ההתקנה עתיד לנוע בין 140 ל 220 ש"ח עבור מ"ר.

מדוע קירוי פרגולה פוליקרבונט כה פופולארי?

אם יצא לכם לשמוע על קירוי פרגולה פוליקרבונט, נראה שיש לכך סיבה טובה, או יותר נכון, כמה סיבות מעולות. שנעבור עליהן? ובכן ראשית מדובר בקירוי שהוא שקוף, כך שאפשר להיות עם ולהרגיש בלי. קירוי פרגולה מפוליקרבונט מאפשר ליהנות מכניסה של אור למתחם הישיבה שמתחת לפרגולה ואף נמנעת תחושה של גג שתוחם ומקטין את המרחב. בו זמנית, גג שקוף מתפקד כגג לכל דבר. קירוי פרגולה מחומר פוליקרבונט מונע מעלים ליפול למתחם הישיבה, מונע מגשם לחדור, מונע מקרני שמש לסנוור וכדומה.

מוזמנים ללמוד שקיימים שני סוגים מובילים של משטחי פוליקרבונט לטובת קירוי פרגולה: קיים קירוי פרגולה מסנטף וקיים קירוי פרגולה מפוליגל, וכאן ניגש להכיר יותר לעומק כל סוג.

קירוי פרגולה נגד גשם

יש סוגים שונים של פתרונות קירוי לגשם שלא רק מגנים עליכם בחורף, אלא גם עוזרים לשמור על הרהיטים והחפצים שעומדים מתחת לפרגולה מבלאי. אחת האפשרויות הנפוצות היא הוספה של קירוי מחומר כמו סנטף, שגם עושה את העבודה וגם לא הופך את הפרגולה למבנה שדורש היתר בניה לפי חוק הפרגולות

אם אתם מתחברים למראה של קירוי פרגולה שקוף, אתם יכולים להשתמש גם ביריעות PVC או בסוכך שקוף. מצד שני, אם מראה של גג שקוף לפרגולה פחות מדבר אליכם, יש אפשרויות אחרות כמו רפפות אלומיניום שיכולות להציע לוק יותר אלגנטי.

קירוי פרגולה מפוליגל

הפוליגל עשוי מתערובת של פלסטיק. מדובר בחומר רב שכבתי, ישר ושקוף. השכבות באות לידי ביטוי ע"י שכבה עליונה ושכבה תחתונה, לצד חוצצים אנכיים שמחברים ביניהם ומהווים נקודות חיזוק משמעותיות.

יתרונות קירוי פרגולה מפוליגל

היתרון המשמעותי ביותר של קירוי פרגולה מפוליגל, מלבד העובדה שמדובר בקירוי שקוף לפרגולה, נוגע למראה החלק. כמו כן, ראו לציין שקירוי פרגולה מפוליגל מסנן היטב קרינת UV, כך למרות שהחומר שקוף, הוא עדיין מהווה שכבת הגנה חשובה מפני השמש. מעבר לכך, ראוי לציין שמדובר בחומר יציב אך גמיש, כך שאם נדרש להתקין קירוי לתצורה בעלת קימור עדין, הפוליגל ישתלב היטב. מה עוד? קירוי מפוליגל עמיד לחשיפה ממושכת של שמש ישירה, עמיד ללחות ולהפרשי טמפרטורות, והוא גם נחשב מאוד דק, עובדה שמעניקה יתרון משמעותי עבור מגוון מיקומים.

חסרונות קירוי פרגולה מפוליגל

כיוון שקירוי מפוליגל בנוי בצורה שמכילה שלל חללים קטנים, מדובר בתיבת תהודה, כלומר היו מוכנים לשמוע את טיפות הגשם. עם זאת, ראו לדעת שיחסית לקירוי מסנטף (ניגע בכך בהמשך), בחירה בפוליגל מעניקה מענה יותר טוב מבחינת בידוד רעשים. מה עוד? יש להיות מוכנים להחליף את הקירוי כעבור 10/15 שנה – עם השנים החומר עשוי להתייבש.

התקנת קירוי פרגולה מפוליגל

קירוי פרגולה מפוליגל עשוי להצריך הכנה של פרופילים והברגה מדויקת. יש לקחת בחשבון שאם ההתקנה אינה מבוצעת ע"י איש מקצוע עשויות להתעורר בעיות איטום. עוד נציין שאם ניתן, מוטב להתקין את הקירוי מיחידה אחת, וזאת כיון שחיבור בין משטחים מצריך מחברים, עובדה שעשויה להוביל לטפטוף גשם בקו התפר.

עלות רכישה של קירוי פרגולה מפוליגל

העלות של קירוי פרגולה מפוליגל נחשבת טובה. המחיר נע בין 180 ל250 ש"ח למ"ר.

קירוי פרגולה מסנטף

גם קירוי פרגולה סנטף עשוי מתרכובת של חומרים פלסטיים, אם כי כאן קיים מאפיין ייחודי: תצורה גלית שמגיעה לעובי כולל של 0.8 מ"מ. כמו כן, יש לקחת בחשבון שקיים סוג יותר עבה – סנטף BH. באופן כללי קירוי פרגולה מסנטף נחשב מאוד נפוץ, ופה ניגש לבחון מדוע.

יתרונות קירוי פרגולה מסנטף

מדובר בחומר אידאלי עבור תנאי חוץ. הסנטף עמיד היטב הן מפני שמש ישירה והן מפני לחות וטמפרטורות קיצוניות. כמו כן, הסנטף מסנן היטב קרינה ובו זמנית שקוף – מעניק תחושה של מרחב, כיאה למרחב החיצוני. כמו כן, בדומה לקירוי מפוליגל, גם כאן החומר גמיש, משמע מתאים גם עבור פרגולות שמציעות גגות מוקשתות. עם זאת היתרון המשמעותי ביותר נוגע לעובדה שניתן להשיג קירוי מסנטף בשלל רמות של שקיפות, עובדה שמאפשרת לשלוט על רמת ההצללה הרצויה.

חסרונות קירוי פרגולה מסנטף

אותם חסרונות שנוגעים לקירוי פרגולה מפוליגל רלוונטיים גם פה. מעט רועש בעת מטח של גשם וכעבור 10 שנים יש להתחיל לבחון האם נדרשת החלפה.

עלות רכישה של קירוי פרגולה מסנטף

בסה"כ מדובר באופציה טובה ושנחשבת זולה. המחיר עומד על 100 ש"ח למ"ר, אם כי אם מתקינים את הקירוי לאחר שהפרגולה כבר עומדת, העלויות יקפצו בין 50 ל100 אחוזים.

קירוי פרגולה מסנטף BH

כפי שציינו, קיים סוג נוסף – קירוי סנטף BH. סוג זה מגיע לעובי של 2.8 מ"מ והוא ניחן בשטח פנים דמוי כוורת, עובדה שמגדילה את יציבות פני החומר. מכאן שאם גרים במקום שיש בו שלגים או גשמים עזים, מדובר בבחירה ראויה. עוד ראוי לציין לגבי סוג זה שהוא יודע להגיע בשל גוונים והוא מבודד היטב רעשים. לצד כל זאת קיים חיסרון משמעותי אחד – מחיר! סנטף BH נחשב יקר, עשוי לעלות פי 3 יותר לעומת קירוי מסנטף רגיל. המחיר נע סביב ה 350 ש"ח למ"ר.

מתלבטים בין פוליגל לסנטף? מוזמנים לקבל עזרה!

בנקודה זו ההמלצה היא לבחון מהו ההפרש במחיר בין קירוי מפוליגל לבין קירוי מסנטף. כאמור, סנטף נחשב יותר זול, אך מצד שני בעת גשם הוא יותר מרעיש (תלוי באיזה עובי של קירוי מפוליגל בוחרים). כמו כן, אורך החיים של קירוי מסנטף נחשב מעט יותר קצר. מכאן שמומלץ לבחון האם אוהבים לשמוע את הגשם יורד, או האם מבקשים להימנע מכך. עוד נמליץ לבחון כמה רעש שומעים מתוך הבית כאשר החלונות סגורים. ככול שהבית יותר מבודד רעשים, כך הרעש שנשמע מבחוץ יותר משני. עוד נקודה להתייחסות היא שאם אכן בוחרים להתקין קירוי מפוליגל, חייב לוודא שההתקנה מקצועית, וזאת כדי שלא ייווצר מצב שיש נזילות במיקום של המחברים.

עדיין מתלבטים? מוזמנים לבחון אופציות נוספות, אם כי לרוב פחות מומלצות. שנרחיב? קיים קירוי מרעפי חרס (פחות עמיד, הרבה יותר יקר ואינו שקוף), קירוי מפאנל מבודד (מבודד רעשים אך אינו נראה אסתטי ואינו שקוף), קירוי מבמבוק (מאוד זול אך חסר יציבות, ולא מעניק הצללה מלאה או איטום יעיל מפני גשם), קירוי מסרגלי הצללה (מראה מרשים אך לא מעניק הגנה מפני גשם), ואף ישנה האופציה להתקין רשת הצללה (פתרון זול, אך כלל לא עמיד ולא יעיל כנגד גשם).

מהו קירוי פרגולה חלקי?

לבסוף נציין שיש לקחת בחשבון שבקטגוריה של קירוי פרגולה ניתן למצוא מענה מלא לצד מענה חלקי. בקטגוריה של קירוי חלקי נקבל מענה עבור קרינת השמש, אך לא מענה עבור איטום מלא מפני הגשם. כאן נרחיב שבקטגוריה זו (קירוי חלקי) ניתן למצוא שימוש נרחב בסרגלי הצללה. את אלו נהוג להניח בזווית של 45 מעלות, אם בצורה אנכית ישירות על גבי הפרגולה ואם על גבי תושבות עץ. המראה שמושג מאוד כפרי ונאה, אך אם מבקשים הגנה מלאה מפני שמש וגשם (אם מבקשים ליהנות מהפרגולה לכל אורך השנה), מוטב לשלב קירוי משלים. כאן נחדד שמוטב לקבל החלטה בשלב ההתקנה, וזאת כדי לחסוך עלויות.